Každá strata dieťaťa v tehotenstve, ale samozrejme aj po ňom ,veľmi bolí. Vplyvom hormónov ,je psychika žien rozkolísaná a tým pádom citlivo reagujú na rôzne obzvlášť negatívne zážitky.
Pri spontánnom potrate ide o stratu dieťaťa pred 20 týždňom tehotenstva , môžu sa stať počas prvého trimestra najčastejšie do 12tt . Najčastejšie sa udejú zo zdravotných dôvodov matky alebo dieťaťa , na ktoré tehotná žena nemá dosah , nedokáže ich ovplyvniť a ani zmeniť .
Najčastejšie príznaky potratu sú:
– silné špinenie
– výtok a kúsky tkaniva
– tekutina
– krvácanie podobné silnej menštruácii
– silné bolesti a tlaky v podbrušku a bruchu
– silné bolesti chrbta
Za potrat môžu
– abnormality na chromozómoch
– úmrtie plodu v maternici
– mimomaternicové tehotenstvo
– chýbajúce hormóny a živiny
– plod sa nevyvíja a zaostáva vo vývoji oproti týždňu tehotenstva v ktorom sa nachádza
– nebije srdiečko
– plod v maternici je veľmi maličký prípadne ho nevidieť vôbec
– “ pokazené alebo nie úplne dozreté vajíčko ( spermia ) “
Riziko potratu stúpa
– vekom matky nad 35 rokov o 20%
– zlá životospráva – podvýživa / obezita
– kontakt s chemikáliami a ožiarením
– genetika
– vývojové chyby – chromozómy a orgány
– užívanie liekov/ drog / alkoholu/ fajčenie
– vývojové chyby reprodukčných orgánov – anomálie maternice / krčka maternice
– chyby placenty
– civilizačné choroby – cukrovka / vysoký tlak
– niekoľko potratov po sebe
Žena po spontánnom potrate potrebuje kľud , pokoj a čas na zotavenie sa , mala by sa vyhýbať sexu minimálne 4-6 týždňov až 3-4 mesiace , čas smútiť , symbolicky sa rozlúčiť , prípadne spraviť pohreb , dieťa pomenovať a symbolicky túžbou pokrstiť a dať odslúžiť sv. omšu ( u veriacich ) ,rozlúčka a pomenovanie dieťaťa pomáha aj pri neveriacich.
Určite pomôže psychická podpora rodiny a priateľov , psychoterapia, podporná skupina žien , ktoré prežili to čo vy alebo aj modlitba odovzdania dieťaťa do Božích rúk a odprevadenie do neba .
– nezabudnúť na dieťa , spomínať ho ako zosnulého člena rodiny ( nehovoriť o ňom ako o potrate ), ale ako o členovi rodiny – hoci bol veľmi maličký okolo 12tt je plne sformované telíčko a má všetko dokonca aj nechtíky na prstoch , mihalnice , všetky orgány , už len rast a priberať – rozvíjať jednotlivé orgány a dozrievať , všetko poprepájať , aby fungovalo a je z toho nová bytosť.
Pri umelom potrate ukončí žena tehotenstvo, vedome aj keď to nemusí byť vždy dobrovoľne
– ide o vraždu nenarodeného dieťaťa
( živý organizmus , ktorému bije srdce , dýcha , hýbe sa)
Pri tomto type potratu ide o veľmi veľký zásah do organizmu ženy a jej psychiky, teraz bola tehotná a zrazu má len prázdne lono a lomcujú ňou hormóny
Niekedy ide o indikovaný potrat zo zdravotných dôvodov na strane matky alebo dieťaťa – ohrozenie života mimo maternicovým tehotenstvom / veľké vývojové chyby nezlučiteľné so životom , hrozba infekcie alebo úmrtia matky a dieťaťa alebo oboch.
Hrozí poškodenie vnútra maternice , krčku a najmä psychickú traumu pri pohľade na iné deti , tehotné ženy alebo bábätká. Môže vzniknúť syndróm počítania dní – už by som bola 2,3 – 5,7 ,9 mesiaci tehotenstva a teraz je ten čas kedy by som rodila v termíne , moje dieťa by mal 1,2,4 – 6,8, 10 rokov , bolo by v škôlke , škole , na strednej , zaľúbilo by sa , bolo drzé v puberte , bol by z neho dospelý človek …. A nič z toho sa pri tomto dieťati nestane už nikdy – nie je to prerušenie tehotenstva – chybný výraz – čo prerušíš väčšinou v tom môžeš pokračovať , toto je umelé ukončenie tehotenstva – žiadne pokračovanie sa nekoná – dieťa je maličké ,ale mŕtve na tom už nikto nič nezmení( jedine rozmyslenie pred pod stupením , by to zmenilo ).
Aj v tomto prípade žena potrebuje psychickú podporu od rodiny a priateľov ( hoci z jej rozhodnutím nemuseli súhlasiť ) , no napriek tomu netreba moralizovať , ubližovať slovom ešte viac ako je jej ublížené ,najmä ak bola pod tlakom okolností / partnera / rodičov alebo kohokoľvek donútená a najmä ak sa dodatočne zistí chybná diagnóza a dieťa by bolo zdravé.
Toto si väčšina žien nesie v sebe celý život a máloktorá si dokáže odpustiť a prijať to , ti je veľkou pomocou podporná skupina, psychoterapia a niekedy aj psychiater , nie len pri spontánnom ale aj umelom potrate .
Pri spontánnom potrate / umelom sa doporučuje odstrániť zo svojho pohľadu veci , ktoré pripomínajú bábätko ( najmä ak ide o prvé dieťa ) ak má žena už iné deti pred potratom tak sa im treba naplno venovať a založiť si krabičku spomienok na nenarodené dieťatko pri spontánnom potrate. A starším deťom o tomto nenarodenom povedať , keď budú pripravené , ale niekedy sú už dosť veľké a cítia ,že mama je smutná a začnú sa pýtať , vtedy treba primerane veku odpovedať , že ste čakali v brušku ich bračeka alebo sestričku , ale bábätko odišlo do nebička ,lebo bolo slabučké…
Žena vnútorne cíti , kedy je pripravená znovu sa pokúsiť otehotnieť. Partner musí byť trpezlivý pri výkyvoch nálad / plači a byť manželke oporou … Spolu to prekonajú zostane iba spomienka ….
Bc. Ľubica Bombalová